Radionuklidy a radioterapie

Pěkný den všem chovatelům, veterinářům a studentům!

Rádi bychom se věnovali tématu léčby onkologických onemocnění u našich čtyřnohých přátel. Dříve jsme rozebírali radioterapii (RT), dnes si přiblížíme rozdíly a prozkoumáme radionuklidovou léčbu. Začněme tedy s rozdíly. Radioterapie (RT) je běžně používaná metoda, která zahrnuje použití vysoce energetického záření ke zničení rakovinných buněk na jednom místě v těle. Radioterapie používá především externí ozařování, kde je zdroj záření mimo tělo pacienta. RT je účinná pro lokalizované nádory, které se nacházejí v pevném místě a nejsou rozšířeny do okolních tkání.

Na druhé straně máme radionuklidovou léčbu, formu interní radioterapie, která spočívá v podání radioaktivních látek (radionuklidů) přímo do těla pacienta. Tyto látky se hromadí v rakovinných buňkách a uvolňují záření přímo v místě nádoru. Příkladem je použití radioaktivního jodu při léčbě určitých typů rakoviny štítné žlázy, jiných endokrinních nádorů, primárních nádorů kostí nebo metastáz do nich. Výhodou této metody je cílenější působení a menší poškození okolních zdravých tkání. Využívá se především u rakovin, které mají schopnost "vychytávat" specifické radionuklidy.

Radionuklidová léčba je inovativní a šetrná varianta, která umožňuje cílenou léčbu s minimálními vedlejšími účinky. Hraje klíčovou roli ve veterinární onkologii, zejména tam, kde konvenční metody nejsou účinné či vhodné. Je důležité šířit osvětu a překonávat mýty spojené s těmito terapiemi. Díky pokroku ve veterinární medicíně máme dnes k dispozici široké spektrum léčebných možností. Při volbě správné léčby je podstatná konzultace se specialistou onkologem, který zhodnotí nejvhodnější postup s ohledem na individuální potřeby zvířete. Pokud máte další otázky nebo potřebujete více informací, neváhejte nás kontaktovat. Zůstaňme informovaní a pomozme našim mazlíčkům žít zdravý a kvalitní život.

Autor: Dr. Ondřej Škor Diplomate ECVIM-CA (onkologie)